"Zdobywcy Północy - dokumentacja rejsów morskich Zbigniewa Urbanyiego"

Wystawie towarzyszyć będzie film pt." Wokół Islandii! Historyczny rejs „Eurosa” z archiwum Bydgoskiej Kroniki Filmowej oraz prelekcja podróżnicza, którą poprowadzą Rafał Nowicki oraz Przemysław Zbytek.

Wystawa fotografii Zbigniewa Urbanyiego stanowi zbiór unikatowych fotografii z których większość nie była dotąd nigdzie publikowana. Stanowi ona zapis pionierskich rejsów jachtu s/y Euros wybudowanego w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Bydgoszczy. Aparat fotograficzny w rękach wprawnego dziennikarza stanowi doskonałe narzędzie do dokumentacji zdarzeń towarzyszących morskim wyprawom. Na fotografiach znajdziemy więc nie tylko imponujące rozmachem krajobrazy Islandii, ale też życie codzienne członków załogi. Całość stanowi unikatowy wycinek historii polskiego żeglarstwa oceanicznego, której autorem jest znakomity dziennikarz, żeglarz i społecznik.

Zbigniew Urbanyi (1931-2004)

Znakomity dziennikarz, marynista, żeglarz (jachtowy sternik morski), pisarz i działacz społeczny. Jako dziennikarz związany był z Ilustrowanym Kurierem Polskim i Gazetą Pomorską, ale jego artykuły pojawiały się również w „Sporcie", ,,Żaglach", ,,Świecie Żagli" i wielu innych czasopismach poświęconych marynistyce. Z jego inicjatywy powstała również m.in. odbywająca się cyklicznie od 1992 roku impreza pod nazwą „ Wielka Wioślarska o Puchar Brdy". Autor licznych książek o tematyce morskiej i o ludziach związanych z morzem. W uznaniu zasług na polu aktywności społecznej i jego nieocenionej działalności jako aktywnego animatora życia sportowego w mieście, 23 września 2009 roku, decyzją Rady Miasta Bydgoszczy lewostronnemu nadbrzeżu Brdy, na odcinku od Mostu Bernardyńskiego do Mostu Sulimy-Kamińskiego nadano imię Zbigniewa Urbanyiego.

Otwarcie wystawy: 17.09.2021 godz.18.00

Miejsce: Centrum Kultury „Synagoga”, ul. Henryka Sienkiewicza 4, Koronowo

Serdecznie Zapraszamy!

KONTAKT

Akademicka Przestrzeń Kreatywna
Wyższa Szkoła Gospodarki

ul. Karpacka 52
85-164 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 57
e-mail: apk@byd.pl

Biuro APK czynne od pon. do piąt. w godz. 8:00–16:00 W pozostałe dni nieczynne.

Muzeum Fotografii oraz galeria czynne dla zwiedzających od wt. do piąt. w godz. 11:00–17:00 oraz w sob. w godz. 10:00–14:00. W pozostałe dni nieczynne.

© 2015 Wyższa Szkoła Gospodarki