„Połączyła nas Bydgoszcz” - reportaż poświęcony pamięci Sebastiana Malinowskiego

Premiera reportażu pt.: „Połączyła nas Bydgoszcz” odbędzie się 22 kwietnia br. o godz. 18.00 w sali widowiskowej Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG (ul. Królowej Jadwigi 14). Pokaz uzupełni dyskusja dotycząca stosunku bydgoszczan do historii swojego miasta.

Reportaż zosał zrealizowany w ramach filmowego atelier Dyskusyjnego Klubu Reportażu Festiwalu Camera Obscura, działającego przy APK i Centrum Kultury Medialnej w WSG.  Realizacja: Marta Mikołajewska, Natalia Papierska; współpraca: Barbara Sakowska, Natalia Zielińska; opieka artystyczna: Remigiusz Zawadzki; produkcja: Centrum Kultury Medialnej WSG; koproducent: Fundacja ART-HOUSE.

Zachęcamy do lektury artykułu o kulisach powstania reportażu.

ŻYCIE PEŁNE PASJI

10 lutego 2010 roku to dla nas data szczególna. Wtedy właśnie ostatecznie zakończyłyśmy pierwszy większy, samodzielny projekt w ramach filmowego atelier Dyskusyjnego Klubu Reportażu Festiwalu Camera Obscura, działającego przy APK i Centrum Kultury Medialnej w WSG. Zaproponowany przez Natalię Zielińską temat reportażu o Sebastianie Malinowskim okazał się niełatwy. Od samego początku miałyśmy twardy orzech do zgryzienia. Po pierwsze, jak opisać człowieka, którego już niestety z nami nie ma? Po drugie, jak pokazać miłość do miejsca, które przez wielu oceniane jest negatywnie? I chyba najtrudniejsze: co zrobić by ogólna wymowa reportażu była tak optymistyczna jak postać, którą przedstawiamy?

Sebastian Malinowski odszedł nagle, 4 lutego 2008 roku. Przez trzynaście lat przekazywał wiedzę o ulubionej przez siebie historii uczniom z III LO. Pasja do przeszłości odzwierciedlała się niemalże we wszystkim co robił. Dzięki tej pasji powstało Muzeum Kanału Bydgoskiego, Muzeum Wolności i Solidarności, a wielu bydgoszczan zaczęło dostrzegać wyjątkowość miejsca, w którym żyją. Mimo tak licznych osiągnięć, których nie sposób wymienić, nie one liczą się najbardziej. Ważniejsze jest to, co pozostało po wyjątkowym człowieku w pamięci tych, którzy znali go bardzo dobrze, lub zamienili z nim tylko kilka zdań. Za każdym razem, zadając komuś pytanie dotyczące bohatera naszego reportażu, napotykaliśmy na szczery uśmiech rozmówcy. Dopiero po chwili, dochodziła opowieść o zaskakującym spotkaniu, początkach przyjaźni, zwariowanych pomysłach, które wbrew całemu światu, udawało się powołać do życia. Po spotkaniach z ludźmi znającymi Sebastiana, nadszedł czas na odnalezienie takich miejsc w bydgoskiej przestrzeni, które z różnych względów były ważne dla naszego bohatera. Może chodziło o wspomnienia, ich piękno, mieszkających tam niegdyś ludzi, a jeszcze bardziej prawdopodobnym jest, że były to miejsca z niezwykłą historią w tle.  

W grudniu 2009 roku, po prawie 2 latach zbierania materiałów, przeglądania dokumentacji fotograficznej i wideo, zawierającej liczne dowody aktywności naszego bohatera, po raz pierwszy umówiłyśmy się z naszym przewodnikiem, uczniem i przyjacielem Sebastiana – Adamem Gajewskim. I wszystko by się udało już za pierwszym podejściem gdyby nie niekorzystna aura. Zaledwie 20 stopni mrozu spowodowało, że nie tylko kamera odmówiła posłuszeństwa. Kolejny termin okazał się równie „szczęśliwy”. Wyruszyłyśmy w miasto, nasz „aktor” przygotował tę samą garderobę i już ustawiałyśmy statyw, kiedy to zerwała się śnieżyca. Chwilę walczyłyśmy, ale szybko dotarło do nas, że znów trzeba będzie się poddać. Był to już trzeci lub czwarty raz, kiedy wszystko przemawiało za tym, że to być może ostatnie podejście. Było zimno, palce kostniały, ale dało się je odratować. Ruszyliśmy po obsypanej śniegiem Bydgoszczy. Adam oprowadził nas po miejscach, które należały do obowiązkowych punktów spacerów z Sebastianem. My starałyśmy się uwiecznić je na ruchomych obrazach.

Po zebraniu wszystkiego w obrazie i w dźwięku można było przystąpić do montażu. Myślałyśmy, że ta chwila już nigdy nie nastąpi. Efekt końcowy to spacer po Bydgoszczy widzianej oczami Sebastiana Malinowskiego, z niezwykłym przewodnikiem, oprowadzającym widza po miejscach, w których spotkać można ludzi tworzących portret przyjaciela, nauczyciela, kolegi. Portret inny od wszystkich, złożony z  uśmiechów, momentów zadumy i przyprawiających o uśmiech wspomnień.
Mamy nadzieję, że po obejrzeniu filmu zatytułowanego „Połączyła nas Bydgoszcz” nikt nie będzie miał wątpliwości, dlaczego Sebastian Malinowski jeszcze przez długi czas będzie pamiętany przez tych, którzy mieli szczęście go znać, bądź tylko o nim słyszeć.

A my, wraz z naszym duchem opiekuńczym, Remigiuszem Zawadzkim, myślimy już o kolejnym projekcie. Po przetrwaniu pierwszych niepowodzeń, zahartowaniu się przy bardzo niskich temperaturach, zapamiętaniu wielu cennych wskazówek i zmianie sposobu patrzenia na otaczającą nasz rzeczywistość jesteśmy gotowe na nowe wyzwania. Poza tym, trudno jest już nam wyobrazić sobie dalsze życie bez możliwości patrzenia na świat okiem kamery.

Natalia Papierska, Marta Mikołajewska.

 

KONTAKT

Akademicka Przestrzeń Kreatywna
Wyższa Szkoła Gospodarki

ul. Karpacka 52
85-164 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 57
e-mail: apk@byd.pl

Biuro APK czynne od pon. do piąt. w godz. 8:00–16:00 W pozostałe dni nieczynne.

Muzeum Fotografii oraz galeria czynne dla zwiedzających od wt. do piąt. w godz. 11:00–17:00 oraz w sob. w godz. 10:00–14:00. W pozostałe dni nieczynne.

© 2015 Wyższa Szkoła Gospodarki