Movie Mówi Project "Europa, Europa" vol. 2: "Mój dom" Magdaleny Szymków

Masowe deportacje, przymusowe wysiedlenia i ucieczki. Puste domy i utracone fotografie. Jak opowiedzieć wojnę? Przez detal, chusteczkę, lalkę, fortepian.

Janina urodzona w Świtaziu na Wołyniu ma 10 lat, kiedy wywożą ją nad ranem z domu na trasport do Kazachstanu. Z syberyjskiej zsyłki juz tam nie wróci. Po wojnie jako repatriantka przewieziona zostaje na “Ziemie Odzyskane”, które właśnie opuszczają deportowani Niemcy. Do dziś Janina mieszka w poniemieckim domu w Szczecinie. Annemarie urodziła się w Szczecinie. Ma 24 lata, kiedy kończy się II wojna światowa. Miasto zajmują radzieckie wojska, zaraz potem polska administracja. Gwałty, agresja i nienawiść wobec Niemców są powszechną formą zadośćuczynienia za krzywdy doznane ze strony okupanta.

Dwie równoległe historie łączą się w Szczecinie. Dla jednej kobiety to miasto utracone w młodości, dla drugiej odzyskany spokój. Przez chwilę żyły tu razem.

Filmowa impresja o wysiedleniach podnosi kontrowersyjny w Polsce temat rozliczeń wojennych. Dotyka drażliwego punktu w dyskusji o prawach do używania tytułu ofiary i poszkodowanego, najeźdzcy i winnego. Przywołuje antropologiczne tropy przynależności, rodziny i domu, nie przypisanych miejscu, ani przestrzeni.

Press kit filmu do pobrania tutaj.

Magdalena Szymków, dziennikarka i filmowiec, absolwentka Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, obecnie Wajda Studio (2010). Pracowała dla prasy i telewizji w Polsce i za granicą (Gazeta Wyborcza, La Repubblica, TVP, TVN, Arte/ZDF, RAI). Od 2003 roku jest kuratorem wystaw fotograficznych Ryszarda Kapuścińskiego we Włoszech. Jest wpółautorką i tłumaczką książki o jego ostatniej włoskiej podróży „Dałem głos ubogim” (Il Margine, 2007/Znak, 2008) oraz “To nie jest zawód dla cyników” (PWN, 2013). Współtworzy brytyjską firmę produkcyjną Vezfilm. Rozwija projekt finansowany przez Media EU w koprodukcji z Anna Wydrą (Otter Films). Kontakt: magda@vezfilm.org

Filmografia:
2009 – „Archiwistka”, Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej A.Wajdy, 3 min.
2012 – „Mój dom”, Wajda Studio, Pomerania Film, Vezfilm, 28 min.

 

Kadry z filmu "Mój dom", reż. Magdalena Szymków / Wajda Studio

Pokaz filmu dokumentalnego "Mój dom" i spotkanie z reżyserką, Magdaleną Szymków
11 października 2013, piątek, godz. 18.00
sala widowiskowa APK
ul. Królowej Jadwigi 14

Spotkanie poprowadzi dr Magdalena Wichrowska (Instytut Kulturoznawstwa WSG).

Wstęp wolny.

Projekcja przygotowana przez Centrum Kultury Medialnej WSG we współpracy z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct– Bydgoszcz przy Wyższej Szkole Gospodarki.

KONTAKT

Akademicka Przestrzeń Kreatywna
Wyższa Szkoła Gospodarki

ul. Karpacka 52
85-164 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 57
e-mail: apk@byd.pl

Biuro APK czynne od pon. do piąt. w godz. 8:00–16:00 W pozostałe dni nieczynne.

Muzeum Fotografii oraz galeria czynne dla zwiedzających od wt. do piąt. w godz. 11:00–17:00 oraz w sob. w godz. 10:00–14:00. W pozostałe dni nieczynne.

© 2015 Wyższa Szkoła Gospodarki