Bydgoszcz komiksowa

Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna "ByLOT" organizuje w tym roku po raz pierwszy całoroczny cykl wydarzeń pod nazwą Promo Festival – Chcemy pokazać potencjał Bydgoszczy poprzez pryzmat mieszkańców, firm, instytucji, które odniosły sukces, są znane i popularne lub warte dostrzeżenia i docenienia w części Promo Festivalu pn. Made in Bydgoszcz. Pierwszym wydarzeniem w ramach Made in Bydgoszcz będzie Bydgoski Konwent Komiksu i Gier. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszczy – informuje Jan Karol Słowiński, Prezes Zarządu "ByLOT".

Podczas Bydgoskiego Konwentu Komiksu i Gier, który odbędzie się 26 kwietnia 2014 w godz. 10.00–16.00 w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG (ul. Królowej Jadwigi 14) odbędą się spotkania z wybitnymi gośćmi: Tadeuszem Raczkiewiczem, autorem kultowego komiksu "Tajfun" oraz bydgoskim scenarzystą Łukaszem Chmielewskim. Przybliżą oni swoje plany, dotyczące dalszych komiksowych przygód Tajfuna, które wspólnie tworzą. Michał Śledziński opowie o swoich doświadczeniach w branży komputerowej, pracy przy filmie o przygodach Smoka Diplodoka oraz zaprezentuje swoje premierowe komiksy. Swoją oficjalną premierę będzie również miała druga edycja komiksu Karola Kalinowskiego "Łauma". Wydawnictwo to doczekało się już adaptacji teatralnej i na jego podstawie powstaje film.

Z okazji 30. rocznicy wydania najbardziej kultowego komiksu "Noc Sprawiedliwych Pięści" miłośnicy twórczości Andrzeja Nowakowskiego będą mogli spotkać się z autorem i otrzymać specjalnie wydaną na tą okazję okolicznościową kartkę pocztową. Nie lada atrakcją dla uczestników będą warsztaty komiksowe poprowadzone przez Jarosława Wojtasińskiego. Maciej Gierszewski opowie o komiksach i picturebookach dla dzieci.

Podczas Konwentu odbędzie się również premiera trzeciej części komiksu "Tajemnice D.A.G. Fabrik Bromberg", stworzonego przez Jacka Michalskiego i Macieja Jasińskiego. Z tej okazji dwudziestu pierwszych uczestników Konwentu będzie mogło wziąć udział w bezpłatnej wycieczce do Exploseum - w niedzielę, 27 kwietnia o godz. 10.00.

Więcej o grach komputerowych tworzonych na bazie komiksów opowie Seweryn Podgórski. Miłośnicy gier będą mogli również obejrzeć prezentację poświęconą komiksowym adaptacjom przygód Wiedźmina i trzeciej części gry z jego udziałem. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę oryginalnych prac bydgoskich rysowników: Jacka Michalskiego oraz Krzysztofa Trystuły, a także wystawę plansz z komiksów "Noc sprawiedliwych pięści" oraz "Zemsta Harpera".

Wstęp na Bydgoski Konwent Komiksów i Gier jest bezpłatny. APK jest partnerem akademickim wydarzenia.

fot. Elżbieta Schulz / więcej zdjęć z Konwentu w GAZETONIE

KONTAKT

Akademicka Przestrzeń Kreatywna
Wyższa Szkoła Gospodarki

ul. Karpacka 52
85-164 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 57
e-mail: apk@byd.pl

Biuro APK czynne od pon. do piąt. w godz. 8:00–16:00 W pozostałe dni nieczynne.

Muzeum Fotografii oraz galeria czynne dla zwiedzających od wt. do piąt. w godz. 11:00–17:00 oraz w sob. w godz. 10:00–14:00. W pozostałe dni nieczynne.

© 2015 Wyższa Szkoła Gospodarki