Dźwięki z Bunkra

Przez cztery lata istnienia programu „Dźwięki z Bunkra” wiele zespołów miało okazję wziąć w nim udział.

Aktualnie Bunkier APK nie funkcjonuje.

 

ARCHIWUM

11 grudnia 2008, godz. 19.00, sala widowiskowa
"Dźwięki z Bunkra" pierwsza część cyklu, w której prezentujemy zepoły skupione wokół "apkowskiego" bunkra. 11 grudnia na scenie sali widowiskowej wystąpi zespół Heldorado.

Zespół HELDORADO powstał około półtora roku temu. Jego skład to istny "gabinet osobliwości", za perkusją zasiada jedenastoletni Mikołaj Toczko, na djembach gra Senegalczyk Abdoulaye Faye, a wokalista Artur Bromirski dysponuje głosem o mocy fali uderzeniowej bomby atomowej. Całości dopełnia gitara basowa Krzysztofa Ratke uderzająca w rytmie serca, oraz prawdziwe Jin i Jang: świdrująca gitara elektryczna Karola Korniluka, oraz uspokajająca gitara klasyczna Michała Chrapkowskiego. Muzyki tego świetnie zapowiadającego się zespołu nie sposób jednoznacznie sklasyfikować. Sami mówią o sobie, że grają po prostu galop. Heldorado może poszczycić się I miejscem na Festiwalu z okazji Dnia Kotana w 2007 roku oraz II miejscem w przeglądzie Spinacz 2008, jednak za najważniejsze uznają rzeszę zadowolonych i wiernych fanów.
Zapraszamy do odwiedzania profilu http://www.myspace.com/heldorado

22 stycznia 2009, godz. 19.00, sala widowiskowa APK
Zapraszamy na „Dźwięki z Bunkra” - drugą odsłonę cyklu, w którym prezentujemy zespoły skupione wokół "apkowskiego" Bunkra. Zaprezentuje się zespół Świeżo Malowane.

ŚWIEŻO MALOWANE - Malowanie wielokolorowe – to bardzo skoczna mieszanka większości rockowych stylów rodem z lat 80-tych i 90-tych poruszy każdym. Świeżo Malowane to zespół, który nie bawi się w odkrywanie nowych lądów. Najbliżej im do lekko punkowego rocka, ale takiego, który „nie boli”, czyli raczej wywołuje bana na dziobie, a nie deprechę i chęć jakiegoś wielkiego buntu. I ta nutka old-schoolu – fajnie się słucha.

Panowie grają muzykę prostą, acz rockową. Cztery chwyty w zwrotce, trzy w refrenie, solo, koniec. Za to ich muza wybitnie pokazuje, że w prostocie siła – dzięki temu są to kawałki do strawienia dla każdego. W pierwszej chwili zapachniało ciut brit-popem, ale po paru taktach muza rozkręca się i leci do przodu energiczniej i mocniej. Gitary jadą po pełnych, otwartych chwytach, perkusja bije szybkie 4/4, zawijasów rytmicznych i dźwiękowych nie otrzymujemy. Brzmi to tak, jakby klasyczne, troszkę ogniskowe piosenki rockowe zagrać szybciej, dopalić przesterem i zaśpiewać w stylu „Uszalalala”:) Miejscowo zespół uracza nas szybszym, nieco punkowym rytmem. I fajnie... posłuchajcie na www.myspace.com/swiezomalowane

19 lutego 2009r., godz. 19.00, sala widowiskowa
Kolejny koncert pod hasłem „Dźwięki z Bunkra” – zespół Biuro Karier.

Zespół BIURO KARIER powstał około 4 lata temu i po wielu transformacjach personalnych w jego skład wchodzi obecnie wielu instrumentalistów. Gitary, bas, instrumenty klawiszowe i perkusja tworzą rdzeń składu, dopełniany przez kwartet smyczkowy, trąbkę, puzon oraz saksofon. Muzyka na przestrzeni lat przechodziła spore zmiany i wywodząc się z rocka alternatywnego wzbogaciła się o elementy charakterystyczne dla muzyki jazzowej, filmowej czy nawet klasycznej. Koncert promuje także debiutancki materiał zespołu zatytułowany „Instrumatic” będący efektem niemal dwuletniej pracy.

26 marca 2009r. (czwartek), godz. 19.00, sala widowiskowa APK
Koncert zespołu Ranoc - Krzysztof Lutowski - git, voc; Miko Zielinski - git, voc, perc.


Krzysztof Lutowski i Mikołaj Zieliński to dwóch przyjaciól tworzących od kilku lat psychopoetycki duet gitarowo wokalny RANOC. Zespół powstał w roku 2002. Muzykę Ranocy trudno określić. Mogłoby to być wyrażone tak: „akustyczny, progresywny, rootsowy heavy-blues-punk-folk z elementami grunge"u oraz mglistych klimatów”. Teksty utworów to wiersze członków zespołu. Powstały również utwory do wierszy Norwida, Bursy, Mandelsztama. Duet wziął udział w realizacji albumu składankowego p. t. „Piosenki bydgoskie”. Koncertował w klubach bydgoskich a także zagrał na gdańskim festiwalu poetyckim „Wolne miasto Gdańsk”. Koncerty w bydgoskim klubie "Dyrekcja" zaowocowały wielkodusznym mecenatem jego bossa Darka Pliszki w postaci sponsoringu czteropiosenkowej sesji nagraniowej w studiu Jakuba Pacanowskiego. Nagrań dokonano w listopadzie 2006 roku. Po dodaniu utworu pt. "Mono", zarejestrowanego podczas sesji na "Piosenki bydgoskie" - powstała nasza pierwsza EP-ka - "Progres".
Od pewnego czasu duet Ranoc pracuje nad nowym, odmiennym materiałem. Po pewnym czasie zastoju w próbach gitarowej Ranocy Lutowski i Zieliński postanowili razem opracować materiał, który dotychczas był pobocznym projektem Lutowskiego. Projekt był rożnie nazywany: lutoffski&Coraz Gorzej, lutoffski&4don bit, czy kael splin&4don bit. Pod takimi nazwami odbyło się kilka koncertów, w różnych składach m.in. z Zielińskim, z Kaczmarkiem czy Kubą Janickim. Obecnie koledzy znów działając wspólnie stwierdzili, że nowy materiał będą firmowali nazwą Ranoc. Nowe kawałki powstały we współpracy z psychorapową grupą Coraz Gorzej, a ściślej - wykorzystują bity tychże okraszając je gitarą klasyczną oraz, jak to w Ranocy – dwoma wokalami. Teksty piosenek, to głównie wiersze lutowskiego, choć powstały także piosenki z poezją Norwida. W ostatnim czasie Witek Opic nakręcił klip do utworu „Najcięższy jest...”. Natomiast nowe utwory, które można tutaj posłuchać powstały w studiu Mózg kilka lat temu podczas sesji Coraz Gorzej (bit + lutowski). Duet zamierza niebawem nagrać je wspólnie na nowo wraz z towarzyszeniem innych instrumentów i w aranżacji na dwa wokale. Ogółem do zarejestrowania jest kilkanaście utworów.


Krzysztof Lutowski – (1976). Poeta. Wydał 33 wiersze w białostockich Kartkach (2003). Publikował w wielu pismach, m.in. w Fa-arcie, Opcjach, Akcencie, Lampie i iskrze bożej. Współtworzył bydgoskie pismo artystyczno-literackie Dlatego. Pracował w bardzo wielu zawodach. Autor nie wydanego dotąd tomiku wierszy pt. Ranoc i Czytając poetów przeklętych oraz opowiadań i jednej mikropowieści. Powołał do życia duet Ranoc. Autor piosenek. Bydgoszczanin.

Mikołaj Zieliński – (1984). Pisze wiersze i prozę poetycką. Składa z mozołem debiutancki tomik. Od czternastego roku życia udziela się muzycznie w wielu zespołach, głównie jako gitarzysta oraz autor słów i muzyki do własnych piosenek. Gra również na perkusjonaliach. Studiuje polonistykę na bydgoskim UKW. Wiersze publikował w "Dlatego". Obecnie współtworzy zespół Ranoc, śpiewa i pisze teksty po angielsku dla zespołu Art of Illusion oraz The Day After. Twórca solowego projektu o nazwie Stalagmit, w którym gra własne utwory. Bydgoszczanin.
 

8 stycznia 2010r. (piątek), godz. 20:00, sala widowiskowa APK
Serdecznie zapraszamy na kolejny koncert z cyklu "Dźwięki z Bunkra". Tym razem obok znanego już bydgoskiej publiczności zespołu Ranob pojawi się gość specjalny z Finlandii - Catself (Agnieszka Holm – voc, git).


CATSELF, czyli Agnieszka Holm (www.myspace.com/agnieszkaholm), pochodzi z Polski, mieszka w Finlandii. Komponowała piosenki i grała je na imprezach i w pubach m.in. w Irlandii, Norwegii i Finlandii. Okazało się, że nie tylko uwielbia to robić, ale też wychodzi jej to najlepiej, więc postanowiła potraktować sprawę poważnie. Jesienią 2008 r. zaczęła rejestrować swoje piosenki w domu, samodzielnie nagrywając wszystkie parte instrumentalne. Nagrania zamieszczała w Internecie, m.in. na portalu SellaBand.com (muzyczna strona, na której fani pomagają artyście w uzbieraniu środków na wydanie profesjonalnego albumu). W krótkim czasie pozyskała wielu fanów i zainteresowanie programów radiowych. Nagrania trafiły na anteny kilku radiostacji na czterech kontynentach i artystka pojawiła się na światowych scenach m.in. festiwali w Maroku i w Holandii. Fani Catself podkreślają oryginalność i jednocześnie melodyjność jej kompozycji, świeżość aranżacji oraz interesujące teksty.

 
RANOC (www.myspace.com/ranoc) to psychopoetycka grupa z Bydgoszczy. Istnieje z przerwami od roku 2002. Trzon zespołu stanowią: Krzysztof Lutowski i Mikołaj Zieliński. Grupa tworzy psychopoetyckie utwory na dwa wokale i dwie gitary, a obecnie występuje z elektronicznymi podkładami autorstwa kolegów z psychorapowej grupy Coraz Gorzej. Ważnym elementem w muzyce grupy są poetyckie teksty członków zespołu, a także Norwida, Bursy czy Mandelsztama. Muzykę Ranocy cechuje bezkompromisowe podejście do twórczości muzycznej i literackiej. Grupa stawia na oryginalność klimatu wykonywanych utworów, w których ważnym elementem jest przekaz słowny w języku polskim. Jest to muzyka niszowa i niepowtarzalna, co stanowi niewątpliwy atut Ranocy oraz odróżnia zespół na tle mainstreamowych produkcji dostępnych w radiu i telewizji.

KONTAKT

Akademicka Przestrzeń Kreatywna
Wyższa Szkoła Gospodarki

ul. Karpacka 52
85-164 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 57
e-mail: apk@byd.pl

Biuro APK czynne od pon. do piąt. w godz. 8:00–16:00 W pozostałe dni nieczynne.

Muzeum Fotografii oraz galeria czynne dla zwiedzających od wt. do piąt. w godz. 11:00–17:00 oraz w sob. w godz. 10:00–14:00. W pozostałe dni nieczynne.

© 2015 Wyższa Szkoła Gospodarki