Gwara dla małych i dużych, czyli kultura ludowa na wesoło

W ramach projektu przyjrzymy się gwarom kujawsko–pomorskim, obejmującym następujące regiony etnograficzne: Bory Tucholskie, Kociewie, Ziemia Chełmińska, Ziemia Dobrzyńska, Kujawy, Pałuki, Krajna oraz Kosznajderia. W kręgu naszych zainteresowań pozostają także gwary: kresowa, kaszubska oraz góralska. Wszystkie one są prawdziwą skarbnicą wiedzy o przeszłości, nośnikiem kultury, tradycji i obyczajów.  Celem naszych przewodników, którymi będą: badacz literatury dr Włodzimierz Moch i poetka Bożena Ronowska, jest uchronienie ich od zapomnienia, a także ukazanie tkwiącego w nich piękna i bogactwa.

Projekt adresujemy do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy, zainteresowanych językiem, kulturą i historią regionu, w szczególności do ludzi młodych.

W ramach projektu będą odbywały się dwa cykliczne wydarzenia kulturalne:

„Bajkowanie w gwarze – gwara idzie do szkoły” (maj, czerwiec, październik, listopad 2013 r.) to program skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (klasy I-III) - uczniów bydgoskich placówek oświatowych, wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz dzieci z Zespołem Aspergera. Cykliczne spotkania z udziałem poetki kociewskiej, Bożeny Ronowskiej odbywać się będą w wybranych placówkach szkolnych i przedszkolach. Służą promocji czytelnictwa, w tym niezwykłych bajek pisanych gwarą najbliższych nam regionów etnograficznych, m.in. Kujaw i Kociewia.

W ramach cyklicznych spotkań "Gwara w literaturze" (maj, czerwiec, październik, listopad 2013 r.) z udziałem badacza literatury, kultury i języka, dr Włodzimierza Mocha z Instytutu Kulturoznawstwa WSG w Bydgoszczy, kierownika Pracowni Regionalistycznej, przedstawimy ujęte w formie gwarowej, wybrane gatunki literackie (gawęda, bajka, powiastka, powieść, wiersz), za pomocą których stworzono utwory przedstawiające zwyczaje i wszelkie inne zjawiska kultury różnych regionów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem regionu kujawsko-pomorskiego (Kujawy, Pałuki, Krajna).

Tematy spotkań w ramach cyklu "Gwara w literaturze":

  • "Bajki i inne opowieści pisane gwarą kujawską, pałucką i poznańską - na wesoło"
  • "Obraz świata w gawędach góralskich"
  • "Na Śląsku - gwara śląska na wesoło"
  • "Bydgoskie historie zapisane w regionalnej mowie"

Realizowany przez Fundację Gaudeamus projekt "Gwara dla małych i dużych, czyli kultura ludowa na wesoło" jest współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszczy.

KONTAKT

Akademicka Przestrzeń Kreatywna
Wyższa Szkoła Gospodarki

ul. Karpacka 52
85-164 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 57
e-mail: apk@byd.pl

Biuro APK czynne od pon. do piąt. w godz. 8:00–16:00 W pozostałe dni nieczynne.

Muzeum Fotografii oraz galeria czynne dla zwiedzających od wt. do piąt. w godz. 11:00–17:00 oraz w sob. w godz. 10:00–14:00. W pozostałe dni nieczynne.

© 2015 Wyższa Szkoła Gospodarki