Vintage Photo Festival w MF

Pełen program festiwalu dostępny na stronie www.vintagephotofestival.com. Zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych w Muzeum Fotografii przy WSG.

13.10.2018, godz. 12:00, wstęp wolny
Muzeum Fotografii przy WSG, ul. Królowej Jadwigi 14, Bydgoszcz

„Kobiety Fotonu” — premiera książki i spotkanie z autorkami Małgorzatą Czyńską i Katarzyną Gębarowską / prowadzenie Emilia Walczak

Przemysł fotochemiczny to przemysł lekki, odpowiedni dla kobiet. W Bydgoskich Zakładach Fotochemicznych „Foton” większość załogi stanowiły kobiety. Budowały powojenną legendę polskiej fotografii analogowej, sukces największego producenta papieru do fotografii czarno-białej i barwnej. Chemiczki, laborantki, księgowe dopowiadają swój rozdział do oficjalnej historii Fotonu. Z pasją mówią o wyborach zawodowych, sytuacji kobiet w przemyśle, a także o miłościach i małżeństwach zawiązanych w ciemni fotograficznej. Swój głos dołączają wybitne artystki fotografki – Teresa Gierzyńska, Jolanta Marcolla oraz Natalia LL, które przez kilkadziesiąt lat pracowały na materiałach Fotonu.

„To świetna książka, którą połyka się za jednym razem. Lekko napisana i znakomicie zilustrowana. Przemysł fotograficzny nie brzmi zachęcająco, ale historia opowiedziana z perspektywy kobiet jest zaskakująco świeża i inspirująca” / Adam Mazur

Małgorzata Czyńska – historyk sztuki, kuratorka wystaw, dziennikarka, pisarka. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książek: „Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów”, „Kobro. Skok w przestrzeń”, „Harem metafizyczny. Kobiety Witkacego”, „Dom polski. Meblościanka z pikasami” oraz wywiadu rzeki z Edwardem Dwurnikiem „Moje Królestwo”. Laureatka Nagrody Literackiej „Juliusz” za książkę „Kobro. Skok w przestrzeń”.

Katarzyna Gębarowska – miłośniczka starych zdjęć, badaczka historii fotografii, kuratorka wystaw fotograficznych, wydawczyni książek, fotografka. Doktorantka w IS PAN, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Właścicielka Galerii Farbiarnia w Bydgoszczy. Od 2015 dyrektorka Vintage Photo Festival – Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej.

18.10.2018, godz. 17:00, wstęp wolny
Muzeum Fotografii przy WSG, ul. Królowej Jadwigi 14, Bydgoszcz

Andrzej Grabowiecki „Autobiografia i inne opowiadania” — wernisaż wystawy z udziałem artysty

Andrzej „Graba” Grabowiecki to artysta konceptualny, który, jak sam mówi, tworzy fotoopowiadania (nowele). Od 1976 roku jest członkiem Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zajmuje się klasyczną fotografią czarno- białą na materiałach srebrowych. Sięga także po historyczne procesy fotograficzne, m.in. takie, jak dagerotypia (w wyniku której na metalowej płytce otrzymywany jest unikatowy obraz), talbotypia (wykorzystująca papier nasycony bromkiem lub chlorkiem srebra), ambrotypia (pozwalająca uzyskać unikatowy obraz w wyniku zastosowania mokrej płyty kolodionowej). Artysta czerpie inspiracje z literatury, plastyki, życia.

Na wystawę „Autobiografia i inne opowiadania”, organizowaną przez Muzeum Fotografii przy WSG, składa się kilka cykli zdjęć wykonanych w klasycznym procesie mokrym.

Kurator wystawy: Tomasz Łój

Wystawa czynna do 31 października. Wstęp bezpłatny.

Od góry: Andrzej Grabowiecki, „Zleceniodawcy” / „Kryzys”, fotografie z cyklu „Moja mała firma”, 2011

KONTAKT

Akademicka Przestrzeń Kreatywna
Wyższa Szkoła Gospodarki

ul. Karpacka 52
85-164 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 57
e-mail: apk@byd.pl

Biuro APK czynne od pon. do piąt. w godz. 8:00–16:00 W pozostałe dni nieczynne.

Muzeum Fotografii oraz galeria czynne dla zwiedzających od wt. do piąt. w godz. 11:00–17:00 oraz w sob. w godz. 10:00–14:00. W pozostałe dni nieczynne.

© 2015 Wyższa Szkoła Gospodarki