Bydgoski Plastyk po godzinach II

19 stycznia o godz. 18.00 w galerii APK (ul. Królowej Jadwigi 14) po raz drugi zaprezentowana zostanie twórczość pozaszkolna uczniów bydgoskiego Plastyka. Wystawa jest rezultatem współpracy między Zespołem Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy a Katedrą Przemysłów Kreatywnych Wyższej Szkoły Gospodarki. Tym razem za ekspozycję odpowiedzialny jest Bogusław Kuraś, który od kilku lat prowadzi w ZSP Pracownię Rysunku Alternatywnego „Ślad”. Najważniejsza jest swoboda wypowiedzi, pomysł i jak najszybsze zarejestrowanie go. Obojętnie czy jest to płótno, czy papier. Nazwa grupy doskonale oddaje jej ideę spontanicznej przygody ze sztuką, gdzie wszystkie estetyczne chwyty są dozwolone, a głównym przykazaniem jest absolutna plastyczna szczerość. Ślad jest tym pierwszym dotknięciem nieodkrytej jeszcze powierzchni, która już od pierwszych sekund staje się dziełem. Nie można uronić ani kropli z młodzieńczej energii, która domaga się uwolnienia.

Czasem praca zaczyna się od szkicu, czasem od zdjęcia, a jeszcze innym razem od zwykłej zabawy z narzędziami. Medium jest tu szeroko rozumiany rysunek. Nie musi to być tylko węgiel czy ołówek, pojawia się też farba, sangwina, szablon, a nawet wszystkie techniki na raz. Gotowa praca może pozostać w fazie szkicu, bo jest traktowana na równi ze szkicownikiem. Może powstawać pięć minut i pięć godzin. Wszystko zależy od temperamentu oraz indywidualnych predyspozycji. Istotniejszy jest sam proces, w którym kształtuje się postawa wrażliwego obserwatora i twórcy kultury. Zepsułeś pracę? Nie przejmuj się, zrób nową! Tak budują się nie tylko umiejętności warsztatowe, niezbędny fundament twórczości, ale też charakter odporny na niepowodzenia i krytykę. Jednym słowem, młodzież wychodząca z pracowni ma już podstawowe przygotowanie do zderzenia z rzeczywistością. Niepodważalną zasługą Bogusława Kurasia jest umiejętne prowadzenie podopiecznych. Nie musi nikogo zapraszać, bo uczniowie sami przychodzą. Wiedzą, że zostaną wysłuchani. Ich mentor jest otwarty na różne inicjatywy i koncepcje, które czasem zdają się dziwne lub nierealne.

/ Kajetan Giziński

Autorzy prac:

Sylwester Kluszczyński, Paulina Gawryszewska, Aleksandra Kubacka, Agnieszka Szumińska, Ewelina Żarczyńska, Karolina Kempińska, Sara Szustakiewicz, Magdalena Geściak, Marcin Zdrojewski, Danuta Turkiewicz, Barbara Wysocka, Marta Ostrowska, Krystian Siwczuk, Jakub Koncewicz, Wiktoria Kołcon, Kamila Pigońska, Karol Jaźwiński, Paweł Gojowy, Ola Kotowska, Agata Osiadło

Wystawa potrwa do 11 lutego. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Rysunki (od góry): Jakub Koncewicz, Sylwester Kluszczyński

Projekt graficzny: Michał Dyakowski | kliknij, aby powiększyć

KONTAKT

Akademicka Przestrzeń Kreatywna
Wyższa Szkoła Gospodarki

ul. Karpacka 52
85-164 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 57
e-mail: apk@byd.pl

Biuro APK czynne od pon. do piąt. w godz. 8:00–16:00 W pozostałe dni nieczynne.

Muzeum Fotografii oraz galeria czynne dla zwiedzających od wt. do piąt. w godz. 11:00–17:00 oraz w sob. w godz. 10:00–14:00. W pozostałe dni nieczynne.

© 2015 Wyższa Szkoła Gospodarki