Zobacz kolekcję Zbigniewa Tomaszczuka

Kolekcja fotografii otworkowej Zbigniewa Tomaszczuka to jedyny w Polsce zbiór prac artystów, realizujących swoje wypowiedzi twórcze w tej technice. Wyjątkowe fotografie można będzie zobaczyć w Muzeum Fotografii przy WSG w Bydgoszczy od 20 kwietnia do 20 maja (termin przedłużony).

Zbigniew Tomaszczuk - fotografik i teoretyk fotografii, wykładowca, autor tekstów i książek o fotografii, spośród których koniecznie wymienić trzeba kultową już dziś pozycję „Łowcy obrazów” czy „Odwzajemnione spojrzenie - o fotografii otworkowej”. W pierwszej dekadzie XXI wieku rozpoczął kolekcjonowanie fotografii otworkowej, którą w swojej praktyce wykorzystują polscy artyści. W swoich zbiorach posiada prace twórców o uznanym już dorobku, dla których camera obscura jest czymś więcej niż tylko ucieczką od nowoczesnych cyfrowych technologii.

Zapraszamy na wernisaż: 20 kwietnia, czwartek, godz. 19.00, Muzeum Fotografii przy WSG, ul. Królowej Jadwigi 14.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty fotografii otworkowej, które 23 kwietnia poprowadzi bydgoski artysta fotografik i kustosz MF - Marek Noniewicz.

WARSZTATY FOTOGRAFII OTWORKOWEJ ---> SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Worldwide Pinhole Photography Day to międzynarodowa impreza, powołana do życia w 2001 roku w celu promocji techniki camera obscura jako alternatywnej metody fotograficznego obrazowania. Co roku pod koniec kwietnia miłośnicy fotografii otworkowej, w ustalony wcześniej dzień, wykonują jedno zdjęcie, które wraz opisem publikują na stronie www.pinholeday.org. O skali popularności zjawiska mówią same liczby - w drugiej edycji Światowego Dnia Fotografii Otworkowej wzięło udział 903 fotografów z 35 krajów, w ubiegłorocznej natomiast aż 2599 autorów z 78 krajów! W tym roku ŚDFO przypada 30 kwietnia.

KONTAKT

Akademicka Przestrzeń Kulturalna
Wyższa Szkoła Gospodarki

ul. Królowej Jadwigi 14
85-231 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 57
e-mail: apk@byd.pl

Biuro APK czynne od pon. do piąt. w godz. 8:00–16:00 (pok. L103). W pozostałe dni nieczynne.

Muzeum Fotografii oraz galeria czynne dla zwiedzających od wt. do piąt. w godz. 11:00–17:00 oraz w sob. w godz. 10:00–14:00. W pozostałe dni nieczynne.

© 2015 Wyższa Szkoła Gospodarki